شما اینجا هستید: خانهجامعهقطره قطره جمع گردد، وانگهی دریا شود

قطره قطره جمع گردد، وانگهی دریا شود

شنبه, 10 مرداد 1394 ساعت 17:20 شناسه خبر: 1574 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
seymare seymare

  سارا عسگري‌عالم: برچسب‌زنی، رفتاری ناپسند اما متداول در بین مردم یک جامعه است. برچسب‌زنی، تمایل برخی از افراد یک جامعه به چسباندن یک رفتار ناپسند، یا یک صفت نامناسب و بد به گروهی دیگر از افراد جامعه که در اقلیت هستند، می‌باشد. برچسب خسیس بودن یا خساست، به افرادی که در تمام امور روزمره صرفه‌جویی را به جای اسراف انتخاب می‌کنند، متاسفانه یکی از این برچسب‌هاست. در اطراف ما بسیار کسانی هستند که در مصرف آب، برق،گاز و ... مدیریت مصرف انرژی را مد نظر گرفته‌اند. به وسیله برخی دیگر از افراد با نام «خسیس» شناخته می‌شوند و موضوع خنده و تعریف برای دیگر اطرافیان می‌شوند. کسانی که نه تنها با توجه به درآمد ماهیانه‌ي خود، بلکه برای محدود بودن منابع انرژی، مدیریت مصرف را انتخاب کرده‌اند. صرفه‌جویی، خسیس بودن نیست؛ صرفه‌جویی یک فرهنگ است، فرهنگ درست مصرف کردن. صرفه‌جویی یعنی، «قطره قطره جمع گردد، وانگهی دریا شود.»


این روزها، هشدارهایی مبنی بر «آب هست، ولی کم است‍ را در همه‌جا می‌شنویم و می‌بینیم.‍ «خطر بیابان شدن»، خطری که در پیش‌روی کشور عزیزمان، ایران، است. و ما گاه این هشدارها را جدی نمی‌گیریم. به آینده امیدواریم، باران خواهد بارید، ایران بیابان نمی‌شود. امید به آینده‌ بسیار مهم است؛ اما در این زمینه تنها امیدوار‌بودن کفایت نمی‌کند، همتی بزرگ نیز لازم است. آب، بسیار اندک است. بایستی درست مصرف کنیم. مدیریت نادرست منابع آب، سبب خشک شدن تالاب‌ها و سفره‌های زیرزمینی زیادی در کشور می‌شود و موجب «بیابانی» شدن سرزمینمان می‌شود.
کافیست به رفتارمان در هنگام قطع شدن چند ساعتی «آب»،توجه کنیم.«آب» قطع می‌شود، گویی هیچ کاری را نمی‌توانیم انجام دهیم. حتا راه هم نمی‌رویم، یک‌جا می‌نشینیم. متوجه می‌شویم که تمام کارهای روزمره‌ي ما نیازمند بودنِ «آب» است. چه می‌شود هنگامی که «آب» هست، کمی تأمل کنیم. تأمل به روزی که اگر آب نباشد، چه خواهد شد. بیماری، گرسنگی و... با نبودن آب خواهند آمد. صرفه‌جویی در مصرف آب، یک راه دولتی به تنهایی نست. تنها نبایستی از دولت‌ها انتظار داشت که به تنهایی بتوانند این مشکل را حل کنند. بلکه راهی همگانی و مردمی است. روشی است که ما مردم جامعه با اتحاد می‌توانیم در آن موفق شویم. من و شما با کمک هم می‌توانیم ایران را برای همیشه سرسبز داشته باشیم.
در کتاب جفرافیا می‌خواندیم، دو سوم کشور ایران، نیمه بیابانی و بیابانی است. ایران بر روی «کمربند خشک و نیمه‌خشک» قرار دارد. بیش‌تر کشورمان را منطقه  «کویر» فرا گرفته است. کویر در تعریفی همان زمین نمک‌زار است. منطقه‌ای است که قبلاً دریاچه یا دریایی بوده است و در اثر تبخیر آب به نمک‌زار تبدیل شده است.کویر ایران، قسمت عظیمي از وسعت ایران را از جنوب کوه‌های البرز تا مرکز ایران را شامل می‌شود. برای نمونه می‌توان به کویر شورآب سمنان، کویر صفائیه گرمسار، کویر نمک سیاه خور، کویر ابریشم سبزوار و... اشاره داشت. و حال همان یک سوم ایران که منطقه‌ای کوهستانی، جنگلی با آب هوایی معتدل است نیز در حال بیابان شدن است.این اتفاق را متاسفانه ما با دستان خودمان در حال رقم زدن هستیم. از بین بردن جنگل‌ها، زمین‌های زراعی برای ساختن آپارتمان‌ها و ویلاها، آتش گرفتن جنگل‌ها و مراتع بر اثر بی‌احتیاطی خودمان، حفر چاه‌های عمیق در جاهایی نامناسب، کاشت درختان میوه‌ای که نیازمند آب زیاد هستند در مناطق کم آب و...علت همه و همه، خود ما هستیم. با دستان خودمان، سرزمینمان را بیابان‌زایی کرده و زمین‌ها را خشک و لم یزرع می‌کنیم.
روزی را تصور کنید که دیگر «آبی» نیست. پس بیایید با هم درست مصرف کنیم. با چند راه ساده شما نیز می‌توانید در متحد شدن برای صرفه‌جویی در آب، شرکت کنید.راه‌های مانند:
1. موقع مسواک زدن شير آب تصفيه شده را باز نگذارید.
2. هنگام استحمام در فاصله بين شستن بدن و سرشويي، لزومي ندارد که شيرآب به‌طور پيوسته باز باشد.
3. براي آب دادن به درختان، درختچه‌ها، بوته‌ها و گل‌ها، از روش آبياري قطره‌اي استفاده کنيد.
4. براي دوش گرفتن در حمام، زمان بگيريد و آن را به کمتر از 5 دقيقه برسانيد، با اين روش ماهيانه حدود 4000 ليتر آب صرفه جويي خواهد شد.
5. بهتر است براي شستن سبزي‌ها ابتدا آن‌ها را در ظرفي بخيسانيد و سپس آب بکشيد.
6. ازجريان آب به منظور آب شدن يخ گوشت يا ديگر مواد غذايي منجمد استفاده نکنيد.
7. فرزندان خود را در مورد نياز به حفاظت از آب آگاه کنيد. از خريد اسباب بازي‌ها و سرگرمي‌هايي که به يک جريان ثابت آب نيازدارند، خودداري نماييد.
8. هنگام استفاده از دست‌شويي شير آب را به‌طور مداوم باز نگذاريد چون جريان دايم آب موجب هدر روي آن مي‌شود.
9. اگر دوش حمام شما در طي کمتر از 20 ثانيه يک ظرف چهار ليتري را بتواند پر از آب کند در آن‌صورت حتماً آن‌را با يک سر دوش کاهنده مصرف تعويض کنيد.
10. براي نظافت حياط به جاي مصرف آب بهتر است از جارو استفاده شود.
11. درباغچه‌ي خانه، درختان، بوته‌ها و چمن‌هاي بومي و مقاوم به خشکي که به آب کمتري نيازدارند و تحمل ماه‌هاي گرم تابستان را دارند، بکاريد.
12. تمام شيلنگ‌ها، اتصالات و شيرها را به‌طور مرتب کنترل کنيد تا از نشتي آب جلوگيري شود.
ضروري است براي اطمينان از سلامت لوله‌ها و شيرهاي آب؛ آن‌ها مرتباً کنترل شوند.
13. آب خنک مورد مصرف خود را همواره دريخچال نگهداريد تا مجبور نباشيد شير آب را براي مدتي بازبگذاريد تا آب خنک شود.
14. براي نوشيدن آب به‌جاي آن‌که شير آب را مدت زيادي باز بگذاريد، بهتراست ابتدا چند قطعه يخ در ليوان قرار دهيد و سپس شير آب را بازکنيد.
15. به کودکان آموزش دهيم تا با بستن به‌موقع شير، از هدر رفتن آب جلوگيري نمايند.
16. مي‌توان از آبي که براي شستن سبزي‌ها و دست و صورت استفاده مي‌شود، با لوله‌کشي و هدايت آن به سمت فلاش تانک، هدايت در توالت استفاده نمود.

 

 **سيمره‌ي 326 (94/5/6)  صفحه‌ي 7

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004