شما اینجا هستید: خانهجامعهدشمن کیست؟

دشمن کیست؟ مطلب ویژه

سه شنبه, 06 شهریور 1397 ساعت 18:50 شناسه خبر: 3796 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
seymare seymare

*تهماسب کرمی/ سیمره: واژه‌ی دشمن سابقه‌ای به درازای تاریخ تمدن بشر دارد. کینه‌ای که فرد یا افراد در اثر کنش یا واکنش فرد یا افراد دیگر به دل می‌‌گیرند را دشمنی گویند و شخصی که دشمنی را در وجود خود نهادینه می‌کند، دشمن گویند. تقریباً عادی به نظر می‌رسد که افراد و اشخاص حقیقی و حقوقی دشمن داشته باشند زیرا هر فرد یا جمع افراد مواضعی در قبال دیگران دارند که امکان دارد به مذاق طرف خوش نیاید و نطفه‌ی کینه در نهاد او بسته شود و تکرار روند اعمال مخالف او پدیده دشمنی را شکل دهد.
ذهن آدمی از جایی کنجکاو می‌‌شود که کاربرد گزینه‌ی دشمنان جانشین دشمن می‌شود و این سوال در ذهن خطور می‌کند که یک فرد، یک جمع، یک موسسه، یک کشور، چگونه رفتار و سیاستی را اعمال می‌کند که گروهای جداگانه‌ای با اهداف و رویکردهای مختلف در یک نقطه با هم مشترک باشند و به دشمنی با یکی دیگر بپردازند‌؟


اگر به تاریخ چندین صد ساله کشور ایران رجوع کنیم با کلمه‌ی دشمن و دشمنی چندین ده برابر متضاد آن که دوست و دوستی باشد برخورد خواهیم کرد.
این‌جاست که کنجکاوی چندین برابر می‌شود، و به واکاوی علت و علل و دلیل و دلائل آن می‌پردازیم:
گویی این‌که کلیه‌ی نظام‌های سیاسی حاکم بر این کشور طی سده‌های متوالی از یک نوع سیاست که نامش دشمنی و دشمن‌تراشی بوده است اتفاق نظر داشته‌اند.
از دیدگاه حکام ما در دوران دور و نزدیک آن دسته از افراد خودی و درون نظام (ایرانیان) که موضع انتقادی داشته و در مقابل ناملایمات مطالباتی به حق یا باطل قائل بوده‌اند، نام اولین حلقه دشمن را از حکام دریافت کرده‌اند. هم‌چنین وانمود می‌شود که حکام کشور ما در ادوار مختلف انتظار داشته‌اند که ملل هم‌جوار یا باید مثل ما فکر کنند، دینشان و مذهبشان، فرهنگ و آیین‌ها و آرمان‌هاشان عین ما باشد یا از دیدگاه ما دشمن محسوب می‌شده‌اند. البته باید یاد‌آور شویم که دشمنان واقعی در طول تاریخ هم کم نداشته‌ایم، زیرا شرایط ژئوپلیتیک و موقعیت جغرافی و تکثر قومی و زبانی و مذهبی و منابع طبیعی کشور ما طوری است که بدخواهان زیادی داشته و دارد.
اما آن‌چه که مهم است، این‌که خود ما هم با رفتارهای دشمنانه مانوس شده‌ایم و همواره طلب دشمنی کرده به داشتن دشمن هرچه بیش‌تر مفتخر بوده و هستیم.
اگر آرشیو تاریخی سوگندنامه‌ی فاتحان و منصوبین و منتخبین، دانش‌نامه‌های علمی و تخصصی و آموزشگاه‌های جامعه‌ی ما در ادوار مختلف را واکاوی و تجزیه و تحلیل کنیم، برجستگی برخورد با دشمن و دشمنان مشهود است، اما گزینه‌ی دوست و دوستی داخلی و خارجی بسیار نرم و سرد و بی‌روح گزارش شده‌اند‌.
نتیجه گرفته می‌شود که گویا حیات سیاسی اجتماعی با دشمن و دشمنی آبیاری شده و می‌شود.
اگر دولتی از برنامه‌های ناکام می‌ماند یا وزیری توان پیش برد ماموریتش را ندارد یا مدیری از علم و فن مدیریت خود مهجور می‌شود یا بازرگانی به علت بی‌تدبیری و یا یک فرمانده‌ی نظامی با نداشتن قدرت تاکتیکی مواجهه با شکست می‌شود به راحتی همه‌ی ناکامی خود را به دشمن و دشمنان و رقبا و منتقدین نسبت می‌دهد، وکم‌تر شخصی دیده می‌شود که به سهل‌انگاری، بی‌تدبیری، ناآگاهی و ناکارآمدی خود اعتراف کند.
این سنت دیرینه تا به امروز در فرهنگ فردی و حقوقی جامعه ما پا برجاست، کاهش ارزش پول ملی، کم‌آبی در شهرها و روستاها، خشک‌سالی، عدم پیش‌برد برنامه‌های اقتصادی و فرهنگی، افت تحصیلی در مقاطع مختلف تربیتی و آموزشی و سایر موارد را بدون مهابا ناشی از رفتارهای دشمنان دانسته و خود را از کاستی و نارسایی مبرا می‌کنیم. در چنین حالتی است که نقدها و مطالبات مردمی را بدون وقفه به دشمنان نسبت داده و این نوع نگرش باعث شده تا هیچ‌گاه در مقام رفع تقایص و کاستی‌ها بر نیامده و مطالبات و نقدها هرچه بیش‌تر انبوه و انباشته می‌شوند. و هنوز به این سوال که چگونه است همواره دشمنان گوی سبقت را از ما ربوده و پیروز میدان شده‌اند؟

 

* چاپ شده در شماره‌ی 462 سیمره پنج‌‌شنبه 25 اَمُرداد 1397

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004