شما اینجا هستید: خانهجامعهچرا سیلاب، توسعه و اشتغال را به ضدتوسعه و اشتغال تبدیل کرد؟

چرا سیلاب، توسعه و اشتغال را به ضدتوسعه و اشتغال تبدیل کرد؟ مطلب ویژه

دوشنبه, 03 تیر 1398 ساعت 09:06 شناسه خبر: 4474 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
حاجیعلی شرفی حاجیعلی شرفی سیمره

حاجیعلی شرفی / سیمره 497: ویرانگری سیلاب‌های نیمه‌ی اول فروردین ماه 1398 خورشیدی بر زندگی میلیون‌ها انسان درایران به صورت مستقیم و غیرمستقیم در ابعاد گوناگون آثار خود را برجای گذاشت. 

درچند دهه‌ی اخیر پروژه‌هایی برای توسعه و اشتغال به بهانه‌ی این کار آغاز شدند. برخی از این پروژه‌ها به اتمام رسیده و مورد بهره‌برداری قرارگرفتند و تعدادی دیگر یا در نیمه‌ی راه رها شده یا در حال اجرا به روش قطره‌چکانی هستند. این سازوکار توسعه و اشتغال چون در بسیاری موارد براساس شرایط مکانی و زمانی خاص خود و منطبق با اصول استانداردهای علمی و بین‌المللی نبوده‌اند به فرجامی ناگوار دچارشدند. آن‌چه بیش‌تر  باعث ناکامی شد دردرجه‌ی نخست، نگرش حاکم مبتنی بر بالابردن آمار کمی به جای آمار کیفی و دوم، فراهم شدن زمینه‌های رانت‌جویی، سودجویی بی‌رویه، ناآگاهی و بی‌اهمیتی به منافع ملی و عمومی و آینده‌نگری را می‌توان برشمرد.


بخشی ازاین نابه‌سامانی و ویرانی نتیجه‌ی عملکرد غلط و بی‌تدبیری مسئولان کشوری و استانی است. از این رو، می‌توان به نمونه‌هایی اشاره کرد که به لحاظ مادی و معنوی به جای ارتقای سطح توسعه همه‌جانبه و اشتغال پایداربا هدررفت سرمایه‌ی ملی به ضدتوسعه و اشتغال منتهی شده‌است.
 درکشورهای پیش‌رفته‌ی امروزی باتوجه به شیوه‌های نوین برای جایگزینی سدها استقبال چندانی برای سدسازی به عمل نمیآید و حتا به تخریب بسیاری از سدها اقدام می‌کنند. مانند آمریکا که حدود هزار سد خود را تخریب نموده است. درکشورما برای توجیه سدسازی استفاده ازآب سد در هنگام کم‌آبی به ویژه در بخش کشاورزی و جلوگیری از سیل‌های مخرب مطرح می‌شود. درصورتی مدیریت احداث و استفاده‌ي بهینه از سدها درکشور ما عکس قضیه اتفاق می‌افتد، زیرا به علت عدم ایجاد مکانیزم لازم برای جلوگیری از آب‌رفت‌ها به داخل سدها و لای‌روبی نکردن به‌موقع آن‌ها و هم‌چنین بازنکردن دریچه‌ی سدها قبل از وقوع بارندگی‌های سیل‌آسا، آب پشت سدها به علت سرریزشدن یا احتمال تخریب به تهدیدی جدی برای پایین دست‌ها تبدیل می‌گردد. دراین مورد می‌شود به سد «مروک» در شهرستان دورود لرستان اشاره کرد. این سد در سال‌های بی‌آبی، آبی برای استفاده ندارد و سد خشکی محسوب می‌شود و در بارندگی اوایل سال جاری به بزرگ‌ترین تهدید برای مردم شهرستان دورود تبدیل شده بود و هرروز هشدار تخلیه واحدهای پایین‌دستی صادر می‌شد. جاده‌سازی و احداث سدبالادستی دروازه قرآن شیراز نمونه‌‌ي فاجعه‌بار دیگری شد. از دیگر پروژه‌های مشکل‌آفرین می‌توان احداث راه آهن در گلستان و فاجعه آقلا و احداث ابنیه و تاسیسات نفتی در هورالعظیم خوزستان، تخریب و آسیب وارد شده به بیش از 700 مدرسه در استان لرستان، هم‌چنین تخریب و آسیب به ده‌ها پل و آثار تاریخی لرستان از جمله تخریب پل جدید و تازه ساز کاکارضا در شهرستان الشتر و پل آیت‌الله کمالوند در خرم‌آبا دوپل باستانی کشکان در شهرستان چگنی وده‌ها مراکز تولیدی و از بین رفتن هزاران هکتار از مزارع و باع‌ها، تخریب و آسیب فراوان به محیط زیست که بخشی ازآن بر اثر واگذاری چندین میلیون هکتار از مراتع و منابع طبیعی به بهانه‌ی ایجاد توسعه و اشتغال و موارد بسیاری دیگر را نام برد. بحران مدیریت در عدم رعایت ساخت وسازها، واگذاری‌ها، نبود نظارت درست و اقدامات پیش‌گیرانه و مدیریت به‌موقع بحران و ساماندهی پس از بحران، همه و همه نشان از آن دارد که فرایند توسعه و اشتغال درکشور ما در خیلی موارد به عکس آن تبدیل می‌شود.

 

 

 

1 نظر

 • پیوند نظر بهار لَشَنی زند حسنوند بهار لَشَنی زند حسنوند سه شنبه, 25 تیر 1398 ساعت 22:49

  سلام
  سیلاب یک فرصت بود یک آزمون کوچک بود نه یک تهدید؟
  این همه ضعف و ناتوانی واقعا جای تاسف است ؟
  پل کاکارضا با کمتر از دو سال سقوط کرد سیلاب به راحتی وارد خونه های مردم شد
  مردم همه بیخانمان شدند بیکاری و فقر جولان میدهد دولت تدبیر هنوز امید دارد
  ما هم دلخوشیم نظر شما چیه؟

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004