شما اینجا هستید: خانهطنزکه گفتی آتشی در نفت افتاد!

که گفتی آتشی در نفت افتاد!

دوشنبه, 15 ارديبهشت 1399 ساعت 23:17 شناسه خبر: 5127 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
وحید حاج‌سعیدی وحید حاج‌سعیدی سیمره

یکی از عجیب‌ترین خبرهایی که در این چند روز خواندیم، خبر منفی شدن قیمت نفت در آمریکا بود! البته در ابتدا بنده گَمان یا گُمان بردم که این خبر هم مثل خبر نابودی کرونا به نقل از ترامپ یا خبر افزایش سرعت اینترنت توسط وزیر جوان یا عبور از رکود و برداشتن بالمره و یک‌جای تحریم‌ها و ... جزو اخبار فیک است ولی بعد متوجه شدیم که خبر اصل است و مو لای درزش هم نمی‌رود! باور بفرمایید شما اگر از هر غول چراغ جادویی چنین درخواستی می‌کردید که قیمت نفت منفی شود، غول در نهایت شفقت و خون‌سردی چراغ جادو را از  پنها توی حلق تان فرو می‌کرد و شما را با این مدل آرزو کردن وسط بیابان تنها می‌گذاشت!

 

اما الان قیمت نفت به جایی رسیده که به قول عطار خدا بیامرز «که گفتی آتشی در نفت افتاد!» و اگر یک بشکه بخرید سه چهار تا بشکه به شما اشانتیون می‌دهند... تا جایی که پیشنهاد شده آمریکایی‌ها وزارت نفت شان را تعطیل کنند و یک کانال بزنند و دن برویلت وزیر انرژی آمریکا هم ادمین کانال باشد و هما‌نجا نفت را به مشریان واقعی بفروشد!

بگذریم... با شنیدن این خبر من اول یاد آن بندگان خدایی افتادم که سه ماه تمام در صفا دشت با دست و قاشق چنگال تونل کندند تا بتوانند نفت خام از لوله‌های خط نفت تهران - تبریز استحصال کنند و در بازار بفروشند! یعنی اگر به جای استحصال نفت با شرکت‌های ترکیه‌ای و عزیزان تخلیه چاه فاضلاب هماهنگ می‌کردند، الان درآمدشان بهتر بود و پشت میله‌های زندان هم نبودند!

علی ای حال از آن‌جا که اقتصاد ما بر پایه نفت است و نفت خط قرمز عده‌ای محسوب می‌شود، چند پیشنهاد تراریخته و ماریناد شده در راستای افزایش قیمت نفت ارائه می‌شود علی برکت الله:

 

الف) استفاده از تجارب صنعت خودروسازی: شما اگر نگاهی به قیمت محصولات خودرویی کشور بیاندازید ملاحظه می‌کنید که این صنعت همواره با رشد چشمگیر قیمت ها روبه‌رو است و هیچ‌گاه در بازار دچار رکود، خمودگی یا حتی خمیازه  نمی‌شود! فرقی هم نمی‌کند که قیمت جهانی فولاد، نفت، پلاستیک و سایر صنایع وابسته به صنعت خودروسازی در جهان بالا می‌رود یا پائین! چون در هر صورت قیمت خودرو در کشور بالا می‌رود و سیر صعودی دارد. نیم نگاهی به این صنعت از سوی کارشناسان نفتی و استفاده از تجارب گران سنگ‌شان می‌تواند تحولی شگرف در صنعت نفت ایجاد کند!

 

ب) استفاده از ظرفیت و تجارت محتکران: در این روزهای کرونایی که ملت در به در دنبال ماسک و دستکش و مواد ضدعفونی کننده بودند، عده‌ای چنان با مهارت و هنرمندی این ملزومات را احتکار کردند که قیمت ها تا چندین برابر قیمت واقعی رشد پیدا کرد. بعد آمریکایی‌ها ادعا می‌کنند جایی برای ذخیره نفت نداریم و قیمت نفت منفی شده است. چو بشنوی سخن محتکر مگو که خطاست/ تو احتکار شناس خطا این‌جاست!

 

پ) استفاده از ظرفیت ها و ستون های نفتی سایر کشورها: افرادی مثل بابک زنجانی و امثالهم که از جیک و پیک داستان نفت -این ماده بد بود- سر در می‌آورند و خودشان یک پا مافیای نفتی هستند، می‌توانند با ارائه مشاوره‌های بو دار پرده از رازهای نفتی بگشایند و قیمت نفت را به قیمت منطقی نزدیک کنند!

 

 

    چاپ شده شماره‌ی 530 سیمره (1399/02/13)

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004