شما اینجا هستید: خانهطنزضریب هلاکت

ضریب هلاکت

چهارشنبه, 24 ارديبهشت 1399 ساعت 20:54 شناسه خبر: 5162 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
پرویز گراوند پرویز گراوند سیمره

بالاخره نمردیم و دیدیم که لرستان نیز بعد از سال‌ها، برای یک بار هم که شده، به حق خود رسید و در یکی از مهم‌ترین شاخص ‌ای رفاه و توسعه، به رتبه‌ی اول در میان استان‌های کشور دست یافت. نکته‌ی امیدوار کننده این است که این شاخص خود از دو شاخص مهم تشکیل شده است.

 بدون شک، این موفقیت به راحتی به دست نیامده بلکه حاصل زحمات فراوان مدیران زحمتکش، خصوصاً استاندار و معاونان محترم  ایشان است. از طرف دیگر، بی‌انصافی است اگر آن را فقط به حساب مدیران فعلی بگذاریم. زیرا مدیران سابق نیز به سهم خود، زمینه‌ساز این موفقیت بوده‌اند و اگر آن‌ها زمینه‌سازی نمی‌کردند، مدیران فعلی موفق به کسب رتبه‌ی اول نمی‌شدند و شاید حداکثر  می‌توانستند رتبه‌ی دوم یا سوم را به دست بیاورند.

البته از حق نگذریم، نقش اساسی نمایندگان استان را در این موفقیت نمی‌توان از نظر دور داشت. زیرا اگر حمایت نمایندگان نبود، قدرت رایزنی مدیران کاهش می‌یافت و نمی‌توانستند بودجه و امکانات لازم را از وزارت‌خانه‌ها مطالبه کنند.

گذشته از آن‌ها، سایر نمایندگان استان در دوره‌های قبل و ماقبل نیز با تلاش‌ها و پیگیری‌های‌شان نقش مهمی در زمینه‌سازی برای موفقیت نمایندگان و مدیران فعلی داشته‌اند که باید در جای خود به آن پرداخته شود.

هم‌چنین، مردم عزیز با پشت‌کار در استفاده‌ی بهینه از این آب و خاک خدادادی، با کارآفرینی و بالا بردن بهره‌وری، نقش بارزی در رشد این شاخص دارند که نباید از آن غافل بود.

اگر تعریف از خود نباشد، ما اهل قلم نیز در حد وسع‌مان، در هماهنگی با هم، در فضاسازی برای هدایت مدیران و مدیریت ارشد و مدیران نظام به سوی سرمایه‌گذاری برای بالا رفتن شاخص مورد نظر بی‌تاثیر نبوده‌ایم که آن را حسب وظیفه دانسته و منتی بر کسی نداریم.

به هر حال و به قول مدیرمسئول سیمره، «به هر روی» از آن‌جا که سعدی بزرگ فرموده «شکر نعمت، نعمتت افزون کند»، عدم قدردانی از مدیران و نمایندگان فعلی و سابق استان، مصداق ناسپاسی و «دم بریدگی» است که برازنده‌ی مردم و نخبگان ما نیست.

لذا از ما مردم عزیز و فعالان فرهنگی و اجتماعی انتظار می‌رود که جهت تشویق مسئولین فعلی و نمایندگان آینده، برای استمرار این‌گونه موفقیت‌ها، با سپاس‌گزاری شفاهی، کتبی، تماس تلفنی و نصب بنر در میادین شهرهای استان، از آن‌ها قدردانی کنیم تا مبادا به ذهن کسی خطور کند که خدای ناخواسته مردم استان ما ناسپاسند.

شاخص فلاکت یکی از مهم‌ترین معیارهایی است که توسط اقتصاددانی به نام «آرتور اکان» برای توصیف و سنجش رفاه اجتماعی و فشار اقتصادی بر مردم در کشورها و ایالت‌ها ابداع شد و از ترکیب و حاصل جمع دو شاخص مهم «درصد بیکاری» بعلاوه «درصد تورم» به دست می‌آید.

استان ما با وجود معادن غنی، آب و خاک فراوان، بارندگی کافی، طبیعت مستعد و نیروی جوان و متخصص، با تلاش و پایمردی نمایندگان متعهد و مدیران دلسوز، بنا به گزارش پایگاه خبری «بورس نیوز» در شاخص فلاکت که در عنوان این نوشتار به صورت تصادفی «ضریب هلاکت» قید شده است، در سال گذشته و جاری با کسب عدد ۵۴ مقام اول را در میان تمام استان‌های کشور به شرح زیر به دست آورده است:

۵۴ = بیکاری ۱۷درصد + تورم ۳۷درصد.

 استان‌های کرمانشاه و چهارمحال و کردستان نیز پشت سر ما قرار  دارند.

در ضمن، استان‌های سمنان، کرمان و اردبیل با شاخص فلاکت ۳۲ تا ۳۳ آخرین استان‌های کشور هستند.

در راستای سپاس‌گزاری، این‌جانب از همین ستون سیمره، سپاس خود را با شعری در وزن این مشکوران می‌گزارم.

 

ای مدیرکان با لیاقت 

ای اساتید دانش فلاکت

ای نمایندکان سواد و شرف

ناخدایان کشتی هلاکت

از همت شما عالیست عالی

توریسم و صنعت و شغل و زراعت

زبان قاصر شد از سپاس گفتن

در وصف کوشش و سعی و صداقت.

اگرچه سال‌های سال است

ما فلک‌زدگان بیکاریم

تورم کشد چنگ بر صورت مان

جیب مان خالی و پول نداریم

اگرچه پیش‌تر مفلوک بودیم

الهی داغ‌تان هرگز نبینیم   

که از مرحمت شما خوبان!

مفلوک‌تر و مفلوک ترینیم   

فریاد بر آریم از عمق جان

رحمت بر لعنت مسئولانش 

زنده‌باد ختم نمایندگان

 

چاپ شده در شماره‌ی 531 سیمره (1399/02/20)

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004