شما اینجا هستید: خانهمقاله

امروزه در جامعه‌‌ی ما موضوع اعتماد ‌به‌ نفس بسیار رواج یافته، همّ و غم خیلی از افراد افزایش آن است، کتاب‌های خودیاری زیادی درباره‌ی اعتماد به نفس به فروش می‌رسد، بعضی از افراد نیز وقتی می‌بینند خاطر دوست یا همکار ‌آن‌ها آشفته شده مدام بر طبل این اصل می‌کوبند که «اعتماد به نفس داشته باش، نگران نباش یا استرس نداشته باش.» 

کسی نیست که در زندگی‌اش افت‌وخیز نداشته باشد، کم و زیاد دارد اما سوخت‌وسوز ندارد، ولی اعتماد به نفس چقدر می‌تواند گره از مشکلات باز کند؟، آیا زمانی که اوضاع بر وفق مراد است نیز به آن نیاز داریم؟ یا فقط وقتی که کار مهمّی را می‌خواهیم انجام دهیم؟ در  چنین شرایطی نیاز به پذیرش توانمندی خودمان داریم و سعی می‌کنیم به خودمان بقبولانیم که مثلاً «من توانایی انجام فلان کار را دارم»

اعتراضات آبان‌ماه سال نودوهشت در بسیاری از شهرهای ایران و قهر اکثریت مردم با صندوق‌های رأی در انتخابات اسفند همان سال، دو حادثه‌ی مهم درسال نودوهشت بود که راهبران و تئوریسین‌های اصلاح‌طلبان را وادشت تا به تفکر و انتقاد از مواضع تاکنونی خود بپردازند.

یکی از مواردی که به صراحت در گفتارها و نوشته‌های خود به آن اعتراف کرده‌اند غفلت از مسئله «ع

هر ملتی در حافظه‌ی تاريخي خود بزرگانش را به خوبی و نيكي به یاد دارد. هميشه با هربهانه‌اي و گاه بي‌دليل از آن‌ها یاد می‌کند، یادشان را گرامی می‌دارد و همه‌ی خوبی‌ها را به آن‌ها نسبت می‌دهد. «ساکی» از منظر مردم لرستان يكي از این مردانِ بزرگ است.

 مقدمه: تنازع بقا یکی از اصول هستی است که در خلال آن موجودات برای بیش‌تر زیستن خود، وجود دیگری را تاب نمی‌آورند، آن را از بین می‌بردند یا تضعیف می‌نمایند.

نوع بشر چه وقتی که تقریبا به صورت فردی زیست می‌نموده و یا آن‌گاه که جمع زیستی را آغاز کرده است؛ به‌واسطه‌ی رشد مغز و امکان ابزارسازی برای بقا و بعدها برای تشفی انواع نیازهای روانی؛ مبادرت به قتل بسیاری از موجودات و هم‌چنین هم‌نوعان خود کرده است. قتل «هابیل» به دست «قابیل»، یکی از تمثیل‌های تاریخی مذهبی این رفتار ناپسند است که تاکنون ادامه یافته است.

در زمان انتخابات ریاست جمهوری هفتم‌ جنب و جوش و تحرک فراوانی در میان گروه‌ها و دست‌جات سیاسی در جریان بود. دسته‌ای از دانشجویان در قالب دفترتحکیم وحدت به دنبال مجاب کردن میرحسن موسوی نخست وزیر دوران هشت سال جنگ برای کاندیداتوری ریاست جمهوری  بودندو با بیانیه‌های مختلف عزم خود را برای راضی کردن او در این عرصه جزم کرده بودند. 

موزه‌ها از جمله نهادهای جامعه‌ي مدرن هستند که پیوند تنگاتنگی با تغییرات جامعه‌‌ی بشری داشته و تحولات و فراز و نشیب دوران طی شده را بازنمایی می‌کنند. از یک طرف موزه سعی می‌کند که پدیده‌ای را برای شناخت ارائه دهد و از طرفی دیگر این ارائه در بستر تاریخی تحولات موزه تغییرات و پیچیدگی‌هایی به خود دیده‌است. موزه‌ها به عنوان بستری برای ارایه و حفاظت از تاریخ، فرهنگ و هویت جوامع به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز تفریحی، خدماتی و البته آموزشی در جوامع مختلف محسوب می‌شوند. اختصاص روزی برای توجه به موزها در تقویم بین‌المللی نشان از اهیمت این عنصر فرهنگی برای ما و لزوم توجه و بازاندیشی مستمر نسبت به شرایط و عملکرد این نهاد دارد.

کرونا به‌عنوان یک ویروس مسری در جهان پهنه گستراند. راه‌حل این بیماری نه درمان بلکه تکیه‌بر قرنطینگی خانگی است. با تأکید بر قرنطینگی وزارت بهداشت خشونت خانگی را مطرح و از افراد درخواست کرد در صورت ملاحظه خشونت خانگی با تلفن‌های اورژانس تماس بگیرند. اطلاعات حاکی از آن است که به گفته‌ی مدیرکل بهزیستی برخی از استان‌ها تعداد تماس‌های مربوط به خشونت خانگی در دروان قرنطینه 7 برابر بیش‌تر از قبل  بوده است. 

 مقدمه

عادات و رسوم، بخش‌های پایدار فرهنگ و کمترتغییرپذیر جامعه هستند که از نسلی به نسل دیگر با کاهش و افزایش‌هایی انتقال یافته‌اند و رکن اصلی میراث فرهنگی جامعه به حساب می‌آیند. پیدایش و هستی یا بی‌‌آن‌ها، درآغاز بر اساس هوشمندی اجتماعی و انباشت تجارب نیاکان، برآورنده‌ی یکی از نیازهای روحی، مادی و یا جسمانی، اعضای جامعه بوده‌اند و در بازه‌های کم‌تغییر تاریخ اجتماعی، تقریباً ثبات می‎یافته‌اند و انجام آن‌ها - در مواردی که حالت قدسی نیز پیدا می‌کرده‌اند- اجتناب‌ناپذیر می‎نموده است. علاوه بر این عده‌ای که از راه آن‌ها  امرارمعاش می‎نمودند، درتثبیت و پایداریشان کوشا بوده‌اند. 

 ویروس جدید و مرگ‌بار کووید- 19 که با نام عمومی کرونا در سطح جهانی شناخته می‌شود تاثیرات شگرف و پر دامنه‌ای بر همه ابعاد و حوزه‌های زندگی فردی و اجتماعی انسان‌ها برجای گذاشته که یکی از مهم‌ترین این حوزه‌ها، حوزه‌ی اقتصادی است. چون حوزه‌ی اقتصادی یکی از زیربخش‌های حوزه‌ی بزرگ و گسترده‌ی اجتماعی است لذا لازم است ابتدا در خصوص تاثیرات اقتصادی- اجتماعی این رخداد مهم قرن 21 اشاره‌‌ای هرچند مختصر صورت گیرد آن‌گاه به بحث کارشناسی اقتصادی پرداخته شود. به نظر می‌رسد مهم‌ترین موضوعی که هم‌زمان با شیوعِ این بیماری در حوزه‌های مختلف اجتماعی قوت گرفت و در دوران پساکرونا نیز ادامه خواهد یافت، رجحان و برتری مباحث کارشناسی بر مباحث نمایشی و سلبریتی  بود.

 نخست: انگاره‌های هستی مند در اشعار نیما یوشیج

 

علی اسفندیاری معروف به نیما یوشیج( 1338ـ 1274) در یوش مازندران به دنیا آمد.

جریان‌سازی در شعر معاصر با خلاقیت‌های نیما شروع شد، با گسست از شعر کلاسیک شعر نو را بنیان نهاد، و در جهت مفاهیم اجتماعی از گزارشگری  صرف رمانتیسیم فاصله گرفت. 

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004