شما اینجا هستید: خانهمقاله

موزه‌ها از جمله نهادهای جامعه‌ي مدرن هستند که پیوند تنگاتنگی با تغییرات جامعه‌‌ی بشری داشته و تحولات و فراز و نشیب دوران طی شده را بازنمایی می‌کنند. از یک طرف موزه سعی می‌کند که پدیده‌ای را برای شناخت ارائه دهد و از طرفی دیگر این ارائه در بستر تاریخی تحولات موزه تغییرات و پیچیدگی‌هایی به خود دیده‌است. موزه‌ها به عنوان بستری برای ارایه و حفاظت از تاریخ، فرهنگ و هویت جوامع به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز تفریحی، خدماتی و البته آموزشی در جوامع مختلف محسوب می‌شوند. اختصاص روزی برای توجه به موزها در تقویم بین‌المللی نشان از اهیمت این عنصر فرهنگی برای ما و لزوم توجه و بازاندیشی مستمر نسبت به شرایط و عملکرد این نهاد دارد.

کرونا به‌عنوان یک ویروس مسری در جهان پهنه گستراند. راه‌حل این بیماری نه درمان بلکه تکیه‌بر قرنطینگی خانگی است. با تأکید بر قرنطینگی وزارت بهداشت خشونت خانگی را مطرح و از افراد درخواست کرد در صورت ملاحظه خشونت خانگی با تلفن‌های اورژانس تماس بگیرند. اطلاعات حاکی از آن است که به گفته‌ی مدیرکل بهزیستی برخی از استان‌ها تعداد تماس‌های مربوط به خشونت خانگی در دروان قرنطینه 7 برابر بیش‌تر از قبل  بوده است. 

 مقدمه

عادات و رسوم، بخش‌های پایدار فرهنگ و کمترتغییرپذیر جامعه هستند که از نسلی به نسل دیگر با کاهش و افزایش‌هایی انتقال یافته‌اند و رکن اصلی میراث فرهنگی جامعه به حساب می‌آیند. پیدایش و هستی یا بی‌‌آن‌ها، درآغاز بر اساس هوشمندی اجتماعی و انباشت تجارب نیاکان، برآورنده‌ی یکی از نیازهای روحی، مادی و یا جسمانی، اعضای جامعه بوده‌اند و در بازه‌های کم‌تغییر تاریخ اجتماعی، تقریباً ثبات می‎یافته‌اند و انجام آن‌ها - در مواردی که حالت قدسی نیز پیدا می‌کرده‌اند- اجتناب‌ناپذیر می‎نموده است. علاوه بر این عده‌ای که از راه آن‌ها  امرارمعاش می‎نمودند، درتثبیت و پایداریشان کوشا بوده‌اند. 

 ویروس جدید و مرگ‌بار کووید- 19 که با نام عمومی کرونا در سطح جهانی شناخته می‌شود تاثیرات شگرف و پر دامنه‌ای بر همه ابعاد و حوزه‌های زندگی فردی و اجتماعی انسان‌ها برجای گذاشته که یکی از مهم‌ترین این حوزه‌ها، حوزه‌ی اقتصادی است. چون حوزه‌ی اقتصادی یکی از زیربخش‌های حوزه‌ی بزرگ و گسترده‌ی اجتماعی است لذا لازم است ابتدا در خصوص تاثیرات اقتصادی- اجتماعی این رخداد مهم قرن 21 اشاره‌‌ای هرچند مختصر صورت گیرد آن‌گاه به بحث کارشناسی اقتصادی پرداخته شود. به نظر می‌رسد مهم‌ترین موضوعی که هم‌زمان با شیوعِ این بیماری در حوزه‌های مختلف اجتماعی قوت گرفت و در دوران پساکرونا نیز ادامه خواهد یافت، رجحان و برتری مباحث کارشناسی بر مباحث نمایشی و سلبریتی  بود.

 نخست: انگاره‌های هستی مند در اشعار نیما یوشیج

 

علی اسفندیاری معروف به نیما یوشیج( 1338ـ 1274) در یوش مازندران به دنیا آمد.

جریان‌سازی در شعر معاصر با خلاقیت‌های نیما شروع شد، با گسست از شعر کلاسیک شعر نو را بنیان نهاد، و در جهت مفاهیم اجتماعی از گزارشگری  صرف رمانتیسیم فاصله گرفت. 

در ایام خانه‌نشینی و قرنطینه بیش از پیش شاهد ترویج کتاب‌خوانی و مطالعه در رسانه‌های مختلف هستیم، احتمالاً تا کنون به کتاب‌هایی مراجعه کرده‌اید که قبلا مطالعه‌ی آن‌ها را به اتمام نرسانده‌اید یا از اینترنت کتاب‌های جدیدی را دانلود کرده‌اید و از نرم‌افزارهای کتاب‌خوانی استفاده‌ی بیش‌تری می‌کنید. اما نوشتن چطور؟ به راستی چقدر از مزایای نوشتن آگاهی داریم؟ 

یک: تفاوت عمده‌ی زبان شعر با دیگر گونه‌های نوشتاری در چیست؟ اساساّ چه سازوکارهایی زبان شاعرانه را از دیگر زبان‌ها متمایز می‌سازد؟ حضور تخیل شاعرانه تا کجاها می‌تواند مرز و حدود خود را از دیگر زبان‌ها متمایز کند؟ به‌خصوص در شعر بی‌وزن و بی‌قافیه ـ شعر نثر ـ آیا جابه‌جای نحو زبانی ـ و ساخت نوعی بلاغت زبانی صرف ـ می‌تواند شعر بیافریند؟ خیال‌ورزی و تخیل چگونه از توهم و خیال‌بافی خود را مجزا می‌کند؟ در یک یادداشت کوتاه نمی‌توان به این پرسش‌ها پاسخ گفت. به همین سبب من فقط دو دریچه را باز می‌کنم و از آن‌ها به شعر امروز نگاهی می‌افکنم: 

با عرض ادب، سلام و خسته نباشید به شما خواننده‌‌ی عزیز و به ساحت گران‌قدر و ارزشمند دوست فرهیخته‌ و آزاده‌ام، جناب دکتر کیانوش رستمی که هم‌چنان از راه دور و رنج بسیار، نوشته‌هایم را می‌‍‍‌پذیرد و مردم بزرگوار، نجیب و اصیل لرستان اعم از لک و لر که تحمل می‌کنند، سپاس‌گزار عنایت و محبت همگان هستم، پیرامون  نقد و نظر و بحث و فحص و بررسی محتوایی کتاب گران‌سنگ و ارجمند تاریخ غضنفری در بخش‌های پیشین مطالبی آورده شد، ان‌شاءالله به دیده‌‌ی منت بر این قلم نگریسته و از رهنمودهایتان ما را بی‌بهره نسازید، اوصاف سردار مجاهد یارمحمدخان کرمانشاهی با قلم تیزبین و ریزنگار استاد فرهیخته شادروان غضنفری، پیش از این منتفع شده و استفاده برده‌ایم، ماجور باشند.

مراسم جشن نوروز، غیر از این‌که در کشورهای ایران، افغانستان و تاجیکستان، با فرّ و شوکت بسیار زیادی برگزار می‌گردد، در گستره‌ی وسیعی از قاره‌ی آسیا، نیز اجرا می‌شود. از آن جمله: آذربایجان، آلبانی، ارمنستان، ازبکستان، بوسنی و هرزگوین، پاکستان، ترکمنستان، ترکیه، قرقیزستان، قزاقستان، گرجستان، مناطق کردنشین سوریه و عراق، مغولستان و مناطقی از فدراسیون روسیه، شامل: تاتارستان، داغستان، باشکورتوستان. بدین خاطر این گستره را می‌توان؛ «حوزه‌ی فرهنگی نوروز» خواند.

 1-جنگ برخلاف صلح، توافق دوطرفه نمی‌خواهد بلکه با اراده‌ی یک طرف هم جنگ اتفاق می‌افتد.

2-جنگ‌ها معمولا با تلفات جانی و مالی و هم‌چنین از هم‌گسیختگی اجتماعی همراه هستند .

 

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004