شما اینجا هستید: خانهگزارشآموزش و پرورش پزشکی که خود بیمارست

آموزش و پرورش پزشکی که خود بیمارست

شنبه, 01 تیر 1398 ساعت 09:48 شناسه خبر: 4468 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نام استادحسین مهرداد، برای جوامع علمی ایران و لرستان نامی است آشنا؛ دکتر مهرداد بیش از نیم‌قرن است که به کار معلمی مشغول است هرچند رسما بازنشسته شده‌است اما این معلم عاشق و فرهیخته همواره به دیگران می‌آموزد و شاگردانش از خرمن معرفت دانش او خوشه‌ها می‌چینند.

عصر روزیک‌شنبه(19 خرداد) برای معلمی به تمام معنا معلم، همایش بزرگ‌داشتی در سالن آمفی تئاتر شهید آوینی خرم‌آباد، برگزار شد. دکتر مهرداد افتخار لرستان است. او در عین بزرگی، ساده است و افتاده. در این همایش که جا برای سوزن انداختن نبود، چهره‌های سرشناس و فرهیخته‌ای حضور داشتند که برای پاس‌داشت و تجلیل از شخصیت برجسته‌ی معلمی دل‌سوز آمده بودند که عمری برای تعلیم و تربیت جوانان این مرز و بوم، تلاشِ صادقانه و بی‌ریا کرده است. 

این همایش به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی لرستان و همکاری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان برگزار شد. همه آمده بودند، برای احترام به مقام معلم و دانش، آمده بودند. از دولتیان گرفته تا مردم عادی و جوان و پیر و زن و مرد... حتا هم‌کلاسیان دهه‌ی 40 مهرداد از راه دور آمده بودند. راه سفر را بر خود هموار کرده تا خاطرات دوران دانش‌سرا و جوانی را امروز مرور کنند...

 

 معاون فرهنگی اداره‌کل ارشاد لرستان: *لرستان پایتخت فرهنگ و هنر عامه ایران است/ *باید مفاخر استان را به دنیا معرفی کنیم

ناصر دولتشاه در این همایش با بیان این‌که این‌جا جمع شده‌ایم تا یک عمر تلاشِ بی‌وقفه، بی‌منت و پرهمت استاد مهرداد را پاس بداریم، گفت:«ما وظیفه‌ی خود می‌دانیم که بیش‌تر از این برای استاد مهرداد قدم برداریم. در همین راستا از سال‌های قبل، نشست‌هایی بدین‌منظور تشکیل‌ شد و استاندار دستور دادند که این کار انجام بشود و ما هم اطاعت کردیم و امروز این همایش برپا شد.» 

معاون فرهنگی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان، با تاکید بر ظرفیت بالای فرهنگی و هنری لرستان، افزود:«لرستانِ امروز با لرستان دهه‌های قبل بسیار تفاوت دارد. لرستان امروز توانسته است خود را به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر عامه به کشور عرضه کند. به عنوان نمونه لرستان از حیث چاپ کتاب به نسبت جمعیت‌اش در کشور پیش‌رو است.»

 

درآمد فرهنگی می‌تواند جایگزین درآمد اقتصادی شود

دولتشاه ادامه داد:« امروز لرستان نیازمند یک حرکت کوچک فرهنگی است، لرستان می‌تواند با درآمد فرهنگ به ویژه فرهنگ عامه، خاصه موسیقی، یکی از استان‌های پیش‌رو در کشور باشد و کمبود اقتصادی خود را جبران کند.»

وی هم‌چنین یکی از پتانسیل‌های لرستان را ظرفیت و منابع انسانی موجود در آن دانست و اظهار کرد:«ممالکی که توانسته‌اند دنیا را از نظر اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و... تسخیر کنند؛ ممالکی بوده‌اند که مفاخر و مشاهیر خود را در سطح بین‌المللی معرفی کرده‌اند. اما ما در این زمینه چه کرده‌ایم؟»

 

*باید مفاخر استان را به دنیا معرفی کنیم

 به گفته‌ی دولتشاه وظیفه‌‌ی مدیران ما این است که مفاخر و مشاهیر کشور را شناسایی و به مردم معرفی کنند و آن‌ها را از سطح منطقه‌ای به سطح ملی و بین‌المللی ارتقا دهند، تا الگویی برای جوانان باشند.

وی افزود:«در نتیجه ما باید با یک برنامه‌ي هدفمند، مفاخر خود را شناسایی کرده، به دنیا معرفی کنیم. امیدوارم استان لرستان در آینده‌ای نزدیک بتواند مفاخر خود را به دنیا معرفی و در این عرصه نیز پیش‌رو باشد.»

 

معاون سیاسی، امنیتی استاندار لرستان: *دکتر مهرداد، یک‌سرمایه‌ی بزرگ اجتماعی است/ *مفاخر و مشاهیر نقش اساسی در معرفی فرهنگ هر جامعه دارند

قاسم ولیزاده با اشاره به این‌که مفاخر و مشاهیر نقش اساسی در معرفی فرهنگ هر جامعه دارند، اظهار داشت:«اگر امروز از مشکلات فرهنگی جامعه گلایه داریم و بخشی از مشکلات اجتماعی ریشه در فرهنگ دارد، قاعدتاً مفاخر و مشاهیر معرف فرهنگ هستند و می‌توانند برای رسیدن به یک جامعه با فرهنگ، راهگشا باشند.»

 

*نکوداشت مفاخر و مشاهیر به تولید سرمایه اجتماعی منجر می‌شود

 ولیزاده با تاکید براین‌که نکوداشت مفاخر و مشاهیر به تولید سرمایه اجتماعی منجر می‌شود، گفت:«سرمایه‌ی اجتماعی یکی از اساسی‌ترین ثروت‌های هر جامعه است.»

وی با اشاره به این‌که سرمایه‌ي اجتماعی از دو کلمه اعتماد و رضایت تشکیل می‌شود، افزود:«اعتماد کردن چه در سطح خرد و به هم‌دیگر و چه در سطح میانی به مدیران و در سطح کلان به سرمایه‌گذاران تعریف می‌شود و رضایت نیز همان رضایت خاطر افراد از خدمات موجود در جامعه است.»

 

*مفاخر و مشاهیر در مقابله با تهاجم فرهنگی راهنما هستند

ولیزاده نکوداشت مفاخر علمی و فرهنگی را به نوعی تقویت انسجام ملی و افزایش سرمایه‌ی اجتماعی دانست و اضافه کرد:«امروزه در مواجه با جهانی‌سازی، گاهی می‌بینیم که کشورهایی سعی دارند فرهنگ‌های خود را به شکلی واحد بر سایر فرهنگ‌ها مسلط کنند، اما این فرهنگ‌های قومی و ملی در سطح خرد و کلان هستند که با این فرهنگ‌های مهاجم مقابله می‌کنند و این مفاخر و مشاهیر هستند که می‌تواند در این مواجهه راهنما و راهبر باشند.» 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار لرستان در بخش دیگری از سخنان خود، اظهارداشت:«مفاخر یک ملت رابطه‌ی مستقیمی با خودباوری آن‌ها دارد. در حقیقت کسانی که ما به عنوان مفاخر و مشاهیر می‌شناسیم، اسطوره‌هایی هستند که برای معرفی فرهنگ ابتدا باید آن‌ها را بشناسیم که جناب دکتر مهرداد یکی از این مفاخر بزرگ منطقه و ملی است که در بین یاران و اساتید استان ما چون نگینی می‌درخشد و به تعبیری شمعی است که در دل شبِ جهل و نادانی می‌سوزد و روشنایی دانایی را به ما می‌بخشد.»

قاسم والیزاده با اشاره به این‌که امروز کم‌تر جامعه‌ای وجود دارد که به مفاخر خود توجه نکند و حتا اگر نداشته باشد سعی می‌کند به شکلی آن‌ها را بسازد، افزود:«در اطراف ما کم نیستند کشورهای که به دلیل نداشتن مفاخر فرهنگی سعی می‌کنند که بزرگان و شاعران و مفاخر ما را مصادره کنند، البته ما هم گاهی سعی می‌کنیم مفاخر خود را به کشورهای دیگر بفرستیم.»

 

*دکتر مهرداد عاشق تعلیم و تربیت است

ولیزاده درباره‌ی ویژگی‌های شخصیتی دکتر مهرداد، گفت:«ایشان در حیطه‌ی اخلاق، عشق وافری به تعلیم و آموزش و یاددادن دارند و طی این چند دهه آموزش، ذره‌ای از علاقه ایشان کم نشده است.»

وی افزود:«دکتر مهرداد شخصیتی خستگی‌ناپذیر دارند که عمر خود را صرف تربیت فرزندان این سرزمین کرده است. شخصیتی معقول و مردمی و بااعتبار بالا که یکی از مشخصه‌های سرمایه‌های اجتماعی است.»

به گفته‌ی ولیزاده، دکتر مهرداد، خود به تنهایی یک سرمایه‌ی بزرگ اجتماعی است. متانت در رفتار ایشان مثال زدنی است. قانون‌مدار و از خود گذشته است و همه‌ی شاگردان استاد، دلسوزی و صداقت و رفیق‌مدارای و خلاقیت و بینش عمیق ایشان را در حوزه‌ی کاری و مدیریتی، تایید می‌کنند.

 

دکتر عزت‌الله قدم‌پور: *دکتر مهرداد با عمل و کردار خود به دانشجویانش درس می‌دهد

عضو هیئت علمی دانشگاه لرستان با بیان این‌که استاد مهرداد، خود را وقف تعلیم و تربیت استان کرده، اظهار داشت:«خیلی از بزرگان  این حوزه، تعلیم تربیت را نه تنها علم، بلکه ذوق هم می‌دانند و در راستای تعبیر هنر تعلیم و تربیت، هنرمند واقعی کسی است که خیلی از مصادیق و کاراکترهای این عرصه را داشته و از خود بروز بدهد. به تعبیر بنده دکتر مهرداد به سان نماد و مصداقی از این ویژگی‌هاست.»

دکتر عزت‌الله قدم‌پور در توصیف ساختار تعلیم و تربیتی استاد مهرداد، گفت:«اولین ویژگی استاد، علاقه‌ی بسیار ایشان به تعلیم و تربیت است. علاقه‌ی ایشان به گونه‌ای است که هر مخاطب و دانشجویی را پای درس و دانش می‌کشاند.»

وی ضمن ستایش نظم و انضباط دکتر مهرداد، افزود:«آراستگی و نظم ابتدا در چهره، فیزیک و کالبد و به تبع در عرصه‌های مختلف آموزشی و پژوهشی مطرح می‌شود که استاد این ویژگی‌ها را داراست.»

 

*استاد مهرداد فردی قانون‌مدار است

قدم‌پور با اشاره به این‌که وظیفه‌شناسی ایشان ستودنی است، اظهار کرد:«:«هرگاه از استاد مهرداد سخن به میان می‌آید علاوه بر کاراکترهای اجتماعی و فرهنگی ایشان که فردی مردمی است، ناخداگاه حرف از قانون و تمکین از مقررات و آیین‌نامه‌ها و ... مطرح می‌شود و همه می‌دانند در این خصوص نمی‌توان از ایشان انتظار چشم‌پوشی داشت. ایشان با دیگران دوست و رفیق هستند اما در باب نظم و انضباط، کار خود را به نحو احسن انجام می‌دهند.»

این عضو هیئت علمی دانشگاه لرستان، اضافه کرد:«زمانی که استاد ریاست دانشکده‌‌‌‌‌‌‌ي ادبیات دانشگاه آزاد واحد خرم‌آباد را به عهده داشتند ما از رفتار و عمل ایشان درس‌های بسیار گرفتیم. ایشان بعد از ساعت کاری با یک ذوق و شوقی به سمت خروجی دانشگاه رفته و ساعت می‌زدند و حتا گاهی با همکاران انتظامات نیز شوخی می‌کردند و این وظیفه‌شناسی استاد به ما درس می‌داد.»

دکتر قدم‌پور جدیت در کار را یکی دیگر از ویژگی‌های بارز شخصیتی استاد مهرداد دانست و گفت:«همه به خوبی می‌دانند که استاد چقدر در انجام کارها جدی هستند و با کسی تعارف ندارند. همه در وهله‌ی اول برای استاد دانشجو هستند و بعد از آن دوست و فامیل و همکار.»

 وی از ویژگی‌های دیگر استاد مهرداد در ارتباط با نقش معلمی و تعلیم و تربیتی، نفوذ و قدرت کلام را عنوان کرد و افزود: «استاد مهرداد از هوش بالا و چابکی ذهن و هم‌چنین نفوذ کلامی که از تسلط ایشان با دستور زبان فارسی، ادبیات فارسی و فرهنگ ایرانی و لرستانی نشئت می‌گیرد، برخورداراست.»

 

*پیگیری امور تا گرفتن نتیجه از منظر آموزشی

به گفته‌ی این روان‌شناس، گاهی دانشجو یا مخاطبی درخواست خود را پیگیری نمی‌کند، اما دکتر مهرداد به عنوان مخاطب آن شخص چه تلفنی و چه حضوری کار را پیگیری می‌کند.

وی با بیان این‌که روزآمد بودن از ویژگی‌های منحصربه فرد استان مهرداد است، گفت:«استاد همیشه سعی می‌کند علوم مختلف را بیاموزد و از مسایل روز آموزشی غافل نباشد، هم‌چنین تلطیف آموزشی از ویژگی‌های تعلیم و تربیتی استاد مهرداد است و هرکس با ایشان در ارتباط بوده تمام این ویژگی‌ها را درک کرده و می‌شناسد.»

 

دکتر اقبال قاسمی‌پویا: *آموزش و پرورش پزشکی که خود بیمارست/*آموزش و پرورش بدون مشارکت مردم و نهادها نمی‌تواند مشکلات خود را حل کند

دکتر اقبال قاسمی‌پویا نیز ضمن ابراز خرسندی از حضورش در این همایش، گفت:«ابتدا می‌خواستم در خصوص مبحث علمی تعلیم و تربیت بحث کنم اما این‌جا که آمدم خاطرات زمان حضورمان با حسین در دانشکده‌ی سپاه‌دانش با سایر دوستانمان برایم زنده و اشکم جاری شد. چه آن زمان و چه حالا هر وقت حسین برایم چه شاد و چه غمناک خوانده من از شادی گریه کردم. حسین لر است و زبان او گاهی برایم نامفهوم بوده اما خود نوا و دل و فرهنگی که پشت آن آهنگ است من را منقلب می‌کرد.»

 

*حسین مهرداد انسانی فرهیخته و بی‌ریاست

 دکتر قاسمی‌پویا افزود«همه لرها را به سادگی می‌شناسند و من این را در وجود و چهره و آراستگی و نظم  حسین درک کردم. و همیشه برایم سوال بوده که چطور می‌شود یک انسان با این همه فرهیختگی این‌قد بی‌ریا و تو دل برو باشد.»

وی اضافه کرد:«تمام دانشجویان دهه‌ی چهل هر سمیناری که می‌رویم و حسین هم حضور دارد، دوستان بسیار خوش‌حال می‌شوند و یک احترام خاصی برای حسین قایل هستند زیرا حسین دل‌ها را تسخیر می‌کند.»

 دوست و همکلاسی قدیمی استاد مهرداد با بیان این‌که شما از درون مهرداد را می‌شناسید اما من از بیرون او را کاوییده‌ام ولی به اندازه‌ی شما او را میشناسم، عنوان کرد:«وقتی حسین به ما می‌گوید که دلم نمی‌آید از شما جدا بشوم و  به شهرم بروم، چطور ما او را دوست نداشته باشیم. به همین خاطر با دوستان عزیزم با شوقی بسیار برای دیدار یار قدیمی و البته دیدن دوباره خرم‌آباد، آمدیم.»

این استاد دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان این‌که غمی که مهرداد برای آموزش و پرورش دارد یک حرکت تاثیرگذار و جامع در تعلیم و تربیت به وجود آورده است، اظهار داشت:«آن‌چه که امروز بیش از همه چیز به آن تاکید می‌شود و اندیشمندان و خردمندان دغدغه‌ی توسعه‌ی پایدار آن را دارند، فرهنگ است. اما آن‌چه که به عنوان غم مهرداد گفتم این است که فرهنگ را آموزش و پرورش بالنده می‌کند که متاسفانه آموزش و پرورش ما اشتباهاتی دارد.»

 این عضو پژوهشکده‌ی تعلیم و تربیت کشور، ادامه داد:«ما دچار یک تناقض شده‌ایم. آموزش و پرورش پزشکی است که مداواگر مسایل فرهنگی است که ما با آن‌ها مواجه هستیم، اما خود این پزشک، بیمار است. این‌جاست که ارزش مهرداد روشن می‌شود. ما امیدواریم این مراسم نه تنها در لرستان بلکه هر روز در جای‌جای کشور عزیزمان ایران، برای صدها نفر برگزار شود. چنین آیین‌هایی به ما یادآوری می‌کند که ما معلمان جدید شما معلمان قدیمی را دوست داریم و من از شما بسیار سپاس‌گزارم.»

دکتر قاسمی‌پویا با اشاره به این‌که آموزش و پرورش نهاد تاثیرگذاری است اما اگر مشارکت در این نهاد نباشد، نمی‌تواند کاری از پیش ببرد، گفت:«به نظر منِ معلم، مشکلات آموزش و پرورش نه از خود این نهاد است و نه فقط به دست خودش حل می‌شود، بلکه بسیج عمومی لازم است و نهادهای گوناگون باید بیایند و برای حل مشکلات این نهاد مشارکت داشته باشند. تا عزم عمومی و شرکت مستمر مردم در آموزش و پرورش وجود نداشته باشند این نهاد قادر به حل مشکلات خود نیست.»

در خلال سخنان سخن‌رانان فیلمی کوتاه به کارگدانی دکتر سیامک موسوی‌اسدزاده در باره‌ی زندگی و شخصیت دکتر مهرداد پخش شد. این فیلم با استقبال حاضران موجه شد. چیزی که در این فیلم جالب به نظر آمد صدای خوش دکتر مهرداد بود. او چند قطعه از ترانه‌های قدیم لری را زمزمه کرد...

هم‌چنین در پایان این همایش، از فصل‌نامه‌ی یافته‌ی نو که مقالات آن ویژه‌ی دکتر حسین مهرداد بود، رونمایی شد.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004