شما اینجا هستید: خانهگزارشتوله خرسی که مهمان خانه محیط‌بان مریوانی شد

توله خرسی که مهمان خانه محیط‌بان مریوانی شد

پنج شنبه, 04 ارديبهشت 1399 ساعت 13:53 شناسه خبر: 5090 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

 به دلیل این‌که توله خرس تا به حال تا این حد به انسان‌ نزدیک نشده بود، به شدت ترسیده و مرتب فریاد می‌کشید اما با در آغوش گرفتن توله خرس و ناز و نوازش و حتا خواندن لالایی توانستند آن را رام و ترس او را از بین ببرند.

 

 این روزها تصاویر منتشر شده از نگه‌داری یک توله خرس در منزل یکی از محیط‌بانان مریوانی غوغا کرده و سوژه کاربران فضای مجازی شده است.

حبیب الله دبستانی محیط بان مریوانی است که این بار ماهیت انسان نسبت به نگه‌داری از حیوانات را در اذهان تداعی کرده و نشان داده که نگرانی برای طبیعت در بشر نهادینه شده است.

این محیط بان به ایسنا می گوید که چهارشنبه هفته‌ی گذشته بود که از سوی اداره محیط زیست به ما خبر داده شد که یک قلاده خرس ماده در ارتفاعات روستای "بلچه سور" مریوان تلف شده است، صبح روز بعد همراه با یک اکیپ متشکل از دامپزشکی، محیط زیست و مرکز بهداشت محیط مریوان به محل گزارش شده اعزام شده و لاشه قلاده خرس ماده را پیدا کردیم و احتمال آن می‌رفت که خرس ماده بر اثر بیماری هاری تلف شده باشد.

پس از پیدا کردن لاشه خرس ماده و نمونه‌برداری و کالبد شکافی از خرس مشخص شد که به بیماری هاری مبتلا بوده و بر اثر بیماری‌هاری نیز تلف شده‌است.

 

 ماجرای توله خرس نجات‌یافته و مهمان شدنش در منزل محیط بان مریوانی

حبیب‌الله دبستانی ادامه می دهد که یک کیلومتر پایین‌تر از لاشه خرس، یکی از محیط بانان ما را از وجود توله خرس یک‌ساله که در زیر بوته‌ها مخفی شده بود، آگاه ساخت.

 به دلیل این‌که توله تا به حال از نزدیک با انسان مواجه نشده و انسان‌ها تا این حد به او نزدیک نشده بودند به شدت ترسیده و مرتب فریاد می‌کشید، با در آغوش گرفتن توله خرس و ناز و نوازش و حتا خواندن لالایی توانستم آن را رام و ترس او را از بین ببرم.

با ماشین اداره محیط زیست توله خرس را به داخل شهر منتقل کردیم و با گذشت زمان توله خرس آرامش خود را بازیافته و ترسش به کلی از بین رفت و به دلیل این‌که توله خرس زود به انسان وابسته می‌شود و هنوز یک سال بیش نداشت، هم‌چنین نیازمند مراقبت و نگه‌داری بود تا از تلف شدن نجات یابد آن را به منزل خود بردم و با استقبال خانواده‌ام مواجه شد؛ اسمش را "هویار" به معنی یار خوب و خوش گذاشتیم.

روز بعد سازمان محیط زیست به دلیل ابتلای خرس ماده تلف شده به بیماری هاری و این‌که امکان آن می‌رفت که توله خرس نیز ناقل بیماری هاری باشد، با ما تماس گرفت و جویای حال توله خرس شد؛ طی این تماس تصمیم گرفتم عکسی را که خرس در بغل پسرم به خواب رفته بود برای محیط زیست ارسال کنم و این‌گونه این عکس در فضای مجازی منتشر شد.

 

 

حال و هوای این روزهای توله خرس نجات‌یافته

دبستانی می گوید که "هویار" چهارشنبه ٣ اردیبهشت حدود ساعت ٩ صبح در تهران به باغ پردیسان سازمان حفاظت محیط ‌زیست تهران تحویل داده شد تا همراه سه توله خرس دیگر در این مجموعه پرورش داده شده و زیر نظر دامپزشکان و متخصصین محیط زیست نگه‌داری و به حیات خود ادامه دهد.

 

دلیل رفتار انسانی محیط بان مریوانی

محیط‌بان مریوانی در ادامه تعریف ماجرا تشریح کرد که طی کالبدشکافی انجام گرفته از خرس ماده تلف شده مشخص شد که خرس ماده حدود یک هفته هیچ غذایی نخورده و به دلیل بیماری قادر به شیردادن به توله خود نبوده است و زمانی که توله خرس را در زیر بوته‌ها پیدا کردیم از شدت گرسنگی بی‌حال و در معرض تلف شدن بود.

به دلیل ابتلای خرس ماده تلف شده به بیماری هاری و این‌که امکان آن می‌رفت که توله خرس ناقل بیماری باشد بسیاری از همکاران با نگه‌داری آن در منزل مخالف بودند اما من با توجه به وضع وخیم توله و بی‌حال شدن آن از فرط گرسنگی آن را به منزل خود بردم و با کمک همسر خود با دادن شیر خشک و موز و عسل آن را از تلف شدن نجات دادیم./ سرچشمه‌ی خبر؛ ایسنای کردستان

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004