شما اینجا هستید: خانهگزارشراز و رمزهای چگونگی ساخت نخستین اتاقک‌ تست کرونا در ایران

راز و رمزهای چگونگی ساخت نخستین اتاقک‌ تست کرونا در ایران

دوشنبه, 05 خرداد 1399 ساعت 14:24 شناسه خبر: 5185 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

 در گفت‌وگو با محمدحسین آزادبخت مطرح شد:

*راز و رمزهای چگونگی ساخت نخستین اتاقک‌ تست کرونا در ایران

*در ایران اولین کسانی هستیم که اقدام به ساختن این اتاقک‌ها کرده‌ایم

*نمونه‌‌اي که ما ساخته‌ایم از نمونه‌ی کره‌ای آن محکم‌تر، کارآمدتر و زیباتر است

 

اشاره: اخیراً استادمحمدحسین آزادبخت، تندیس‌ساز، هنرمند و کنشگر مدنی با کمک برخی از دوستانش موفق به ساخت اتاقک‌های تست کرونا شده‌است. کار آقای آزادبخت و همکارانش مورد توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت.

 

اکنون دو باب از این اتاقک‌ها در اختیار آزمایشگاه‌های شهرستان‌های کوهدشت و رومشکان قرار گرفته است. هرچند استاد آزادبخت و تیم ایشان برای ساختن این اتاقک‌ها به نوع کره‌‌ای آن نظر دشته‌اند اما ایشان برآنند که «نمونه‌‌اي که ما ساختیم از نمونه‌ی کره‌ای آن محکم‌تر، کارآمدتر و زیباتر است...» توضیحات بیش‌تر آقای آزادبخت را در این باره با هم می‌خوانیم:

طراح و سازنده‌ی اتاقک‌ تست کرونا در گفت‌وگو با خبرنگار سیمره اظهار داشت:«به دنبال رفع نیاز به وسیله‌ای جهت گرفتن تست کرونا برای آزمایشگاه‌های شهرستان‌های کوهدشت و رومشکان در کمپین مردمی #نگاه_چرخان تصمیم گرفتیم بر اساس تصویری از یک اتاقک تست کرونای کره جنوبی نمونه‌ی مشابه آن را بسازیم.»

محمدحسین آزادبخت در ادامه افزود:« گرفتن تست کرونا بدون داشتن این نوع اتاقک‌ها برای کاربران  آزمایشگاهی بسیار مشکل و خطرناک است. ابتدا با کارشناسان و کادرهای  آزمایشگاهی درباره‌ي چگونگی ویژگی اتاقک و کار با آن مشاوره‌ی همه‌جانبه‌ای انجام گرفت. اتاقک مورد نیاز به صورت مجازی و سه بعدی ساخته شد.»

وی با بیان این‌که کارکرد همه‌ي اجزا آن با کاربران امور آزمایشگاهی که مبادرت به نمونه‌گیری از امراض واگیردار می‌‌کنند، بررسی شد، توضیح داد:« کمپین #نگاه_چرخان با اعلام نیاز به تامین مالی برای ساختن دو اتاقک از خیرین و اعضای گروه تقاضای همیاری کرد که خوش‌بختانه هم‌تباران متعهدمان، ما را یاری کردند .»

آزادبخت تصریح کرد:« در شرایط سخت قرنطینه و حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی و عدم دست‌یابی راحت به امکانات و ابزار جهت پیگیری ساختن اتاقک‌ها به ناگزیر به کارگا‌ هایی که احتمال داده می‌شد از فضا و ابزار مناسب برخوردارند مراجعه و مذاکره کردیم.»

این کنشگر مدنی در باره‌ی طراحی فنی و مواد و مصالح تاقک‌ها چنین توضیح داد:«طراحی فنی اتاقک از نظر استحکام و کاربری با ویژگی تفکیک فضاها برای نمونه‌گیری از بیماران توسط کاربر در نظر گرفته شد. مواد و مصالح مناسب و مرغوب انتخاب و  تهیه شد. و در مواردی با آزمون و خطا مواجه شدیم و بارها اجزای اتاقک را اصلاح نمودیم. اتاقک دارای اسکلتی محکم و فلزیست که در شرایط مناسب فضاهای بیرونی بیش از ۱۵سال به نحو احسن مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.»

وی گفت:«هیچ‌گونه از اجزای اتاقک با کاربرد مورد نظر ما در بازار موجود نبود. ما با ابداع و ابتکار ایده‌های خود را تبدیل به قطعاتی کردیم که فقط برای این اتاقک کاربرد دارند.»

محمدحسین آزادبخت با اشاره به این‌که اتاقک به نحوی ساخته شده است که در فضای باز و در مجاورت هر گونه شرایط جوی قابل استفاده است، تشریح کرد:« دیوارهای اتاقک عایق‌دار هستند و کف آن با سرامیک پوشانده شده است. فضای داخلی اتاقک از فضای بیرونی آن منفک و کاملاً ایزوله است و تحت هیچ شرایطی آلودگی از بیمار به کاربری که در داخل اتاقک است سرایت نمی کند. کادرهای نمونه‌گیر آزمایشگاهی در کمال اطمینان از نمونه‌گیری و عدم آلودگی از افراد زیادی در زمان کوتاهی می‌توانند تست کرونا بگیرند.»

وی در ادامه خاطرنشان کرد:«برای پیگیری تهیه مواد و مصالح و نظارت بر ساخت این اتاقک‌ها بیش از هزار و هفصد کیلومتر در رفت‌وآمد بوده‌ایم. به طور مرتب سه نفر و گاهی چهار نفر برای پیگیری، اصلاح و تهیه مواد مورد نیاز در سطح خیابان‌ها و بازار تهران و کرج در رفت‌وآمد بوده‌ایم. ما مدعی هستیم که نمونه‌ي ما محکم‌تر و کار آمد تر و زیبا تر از نمونه کره‌ای آن است. داشتن این اتاقک‌ها آرزوی کاربرانی بود که در کوهدشت و رومشکان مشغول نمونه‌ گیری هستند. ما با سماجت و علاقه‌مندی این آرزو را برای آن‌ها برآورده کردیم.»

آزادبخت چگونگی ساختن قطعات و تهیه آن‌ها را از اسرار کار خود دانست و گفت:« دست‌یابی به هر کدام از آن‌ها خود داستان‌ها دارد .»

این هنرمند مردمی افزود:«تیم ما در ایران اولین کسانی هستند که اقدام به ساختن این اتاقک کرده‌اند. ما سعی کرده‌ایم بی‌نقص‌ترین و مناسب‌ترین اتاقک تست کرونا را بسازیم.»

وی گفت:«ما هم‌اکنون به تجاربی دست یافته‌ایم که اتاقک‌های بعدی را بهتر از این که هست، بسازیم.»

به گزارش سیمره، برای پیگیری، نظارت، تدارکات، رفت‌وآمد و ساختن این اتاقک‌ها، تیمی با مشارکت محمدحسین آزادبخت، کامبیز غضنفری، حسن علیزاده ، نوید آزادبخت و نگار آزادبخت به مدت۲۰روز مداوم و مجدانه تلاش بی‌وقفه داشته‌اند.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004