شما اینجا هستید: خانهگفت‌و‌گو

 *تا چه اندازه به تعادل میان تکنیک و زبان شعر از یک‌سو، فهم و ادراک مخاطب از جانب دیگر باور دارید؟

ادبیات معاصر در طول موجودیت با رویکردهای زبانی و ساختاری مختلفی مواجه بوده‌است. به مرور تجربه‌های تازه در حوزه‌ی ادبیات آفریده شد و از لحاظ رویکردهای ساختاری و محتوایی رویدادهای قابل تاملی اتفاق افتاده است.

شاعران بسیاری دردهاي مشترك بيروني و دروني را به تصویر کشیدند. به موضوع‌های فردی مضمون‌های اجتماعی بخشیدند و تحولات بنیادینی پشت سر گذاشتند. مخاطبان هم به طبع با موقعیت تازه‌ای از جسارت‌های زبانی و کلامی روبه‌رو شده‌اند. از طرف دیگر زبان هم مثل پدیده‌های اجتماعی و فرهنگی تغیییر می‌کند و به واسطه‌ی صنایع ادبی و بلاغت کلامی شکل‌های مختلف می‌گیرد.

از این جهت گروهی از شاعران ارتباط تنگاتنگی بین محتوا و فرم برقرار کرده‌اند و حرکت‌های درخور و شایسته‌ای در هم‌سویی مسایل اجتماعی انجام داده‌اند. گروهی هم با جدایی بین فرم و محتوا کلمات را از معناي خود تهي کرده‌اند. شاعرانی هم با شعرهاي چندوجهي و چندصدایی به سمت کثرت‌گرایی رفته‌اند تا فرم نوینی ايجاد کنند... همه‌ی این ساختار و  فرم‌های مختلط نشان از خلاقیت شاعران و البته ذوق مخاطبان دارد.

اشاره: وقتی از نزدیک عملکرد هیئت بولینگ و بیلیارد  لرستان را طی سه سال و نیم گذشته مورد بررسی قرار می‌گیرد، بدون اغراق شاهد جهش قابل توجه این رشته خواهیم بود. آن‌چه در پی می‌آید گفت‌وگو  با رضا طولابی رییس هیئت بولینگ و بیلیارد لرستان است. آخرین اقدامات و فعالیت‌های این رشته‌ی نوپا را از زبان طولابی با هم پی‌ می‌گیریم:  

اشاره: چندی پیش یک کلیپ کوتاه از او در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد و مورد استقبال دوست‌داران موسیقی محلی قرار گرفته است. با پرس‌وجو از دوستان اهل موسیقی شماره‌اش را پیدا می‌کنم و طبق هماهنگی قبلی در اولین روزهای فصل زیبای پاییز برای انجام مصاحبه رو در رویش می‌نشینم:

 گفت‌‏وگوی اختصاصی سیمره با حسین پرنیا، آهنگ‌ساز، مدرس و نوازنده‌ی سنتور

 

اشاره: هنر موسیقی در برهه‏‌های مختلف تاریخ پر فراز و نشیب ایران همواره زیر ضربه و فشار حاکمان خشک‏‌اَندیش بوده‌است. با مطالعه‌ی کتاب‏‌های تاریخ بیش از پیش به جفاهای رفته بر این هنر پی می‏بریم. برای مثال یکی از دوره‏های زوال موسیقی ایران در حکومت صفویان است. آن‌جا که مذهب شیعه قدرت دارد و موسیقی کُفرآلود محسوب می‏‌شود و به‏‌دلیل ترس از حاکمیت آنان‏‌که در نواختن مهارتی داشتند پنهانی در پستوی خانه دستی بر ساز می‌‏کشیدند.

حال با صرف‌‏نظر از پرداختن به وضعیت موسیقی در دیگر ادوار تاریخی و وجود شخصیت‏‌هایی مانند «صفی‏الدین اُرموی»، «عبدالقادر مراغه‏‌ای»، «ابن سینا»، «ابونصر فارابی» و «امیرکبیر» که در زمان خود حرکت‏‌های شایست‌ه‏ای برای موسیقی انجام داده‏‌اَند، عملاً تا پس از انقلاب شکوه‏مند مشروطه که نوزایی و آفرینشی دوباره در هنر، ادبیات، موسیقی و ... صورت می‏گیرد کتاب‏‌های موسیقی‏ای که بار علمی و مستند داشته باشند، وجود ندارد. فراموش نکنیم که در ادامه‌ی مسیر انقلاب مشروطه مضامین موسیقی و ادبیات ایران رنگ و بو‌ی میهن‌‏پرستانه به خود می‏‌گیرد. برای نمونه تصنیف سازی‏‌های انقلابی و منتقدانه‌ی عارف قزوینی با پشتوانه‌ی اندیشه‌ی آزادی‏‌خواهانه‏‌اَش سبب می‏‌گردد، افق تازه‏ای در آهنگ‏‌سازی و شعر ایران به‏‌وجود بیاید.

رضا طولابی: به گواه تاریخ، لرستان مهد انسان‌های خودساخته، سخت‌کوش و با اراده بوده است. در میان قوم سرافراز لر، مردان و زنان دلیری بوده‌اند که با عملکرد مثبت‌شان در عرصه‌های علمی، ورزشی، اجتماعی، نگاه‌ها را به سمت خود جلب کرده‌اند. سیل ویران‌گر لرستان واسطه‌ای شد که با دختری شجاع و سخت‌کوش آشنا شوم؛ دختری بلندپرواز که حس نوع‌دوستی و عشق عمیق به امدادگر بودنش، او را به چالشی سخت کشاند. دختر لر فراتر از ترس در جامعه‌ای مردمحور، با کنار زدن تابوها برای کمک به انسان‌ها و کاری که عاشق‌اش بود، مسیر پر فراز و نشیبی را طی کرد. آن‌چه در پی خواهید خواند، حاصل گفت‌وگوی دو ساعته با زینب توانایی سرشکی است:

اشاره‌: روز چهارشنبه پانزدهم اسفندماه آیین پایانی سومین نمایشگاه ملی مد و لباس ایرانی اسلامی در خرم‌آباد برگزار شد. طی این مراسم برگزیدگان معرفی شدند. پس از اتمام آیین پایانی فرصتی دست داد تا گپی کوتاه با مؤسسین تولیدی آژیا، برگزیده‌ی طراحی و دوخت این جشنواره، داشته باشیم. متن زیر گزیده‌ای از گفت‌وگوی سیمره با آقایان دلفان و دولتشاه است.

اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان 3 رتبه‌ی برتر در حوزه‌های «طرح کاج»، «شورای هماهنگی خدمات بهداشتی کارگران» و «کارفرمای سلامت‌محور» را کسب کرد.

اشاره: پدیده‌ی اعتیاد معضلی انسانی، جهانی و ملی است و جلوگیری از گسترش آن وظیفه‌ی شرعی، ملی و انسانی همه ماست. هریک از ما به فراخور توانایی، آگاهی و امکاناتی که داریم باید سهم خود را در طی این مسیر بپذیریم. زیرا اگر اعتیاد با هر سطح و گستره‌ای دامان جامعه را بگیرد در نهایت همه‌ی افراد به لحاظ اقتصادی، اجتماعی و فردی زیان خواهد دید. به ویژه مدیران، کارآفرینان، کارفرمایان و فعالان عرصه‌ی کار و تولید که سرمایه‌ و اندیشه‌ی ایشان در رگ‌های حیات اقتصادی جامعه جریان دارد. به همین دلیل با تصویب ستاد مبارزه با موادمخدر و وزارت تعاون کار و رفاه داجتماعی، برنامه‌ی ملی پیش‌گیری از مصرف مواد مخدر در سال 1394 طراحی و در سال 1395 به مرحله‌ی اجرا گذاشته شده‌است.

24 و 25 آذرماه خرم‌آباد، میزبان جشنواره‌ی سرنانوازان زاگرسی بود. این رویداد هنری با استقبال علاقه‌مندان به موسیقی محلی مواجه شد. در حاشیه‌ی این جشنواره‌ی با آقای ثابت‌نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران گفت‌و‌گوی کوتاهی انجام دادیم که در پی می‌‌آید:

اشاره:‌ کلمه‌ی تحریم که مطرح می‌شود به سختی می‌توان در چهره‌ی اهالی رسانه ‌تغییر خاصی مشاهده کرد چرا که معتقدند این هم از آن دست کلماتی است که به قدمت تاریخ انقلاب اسلامی در باره‌اش بارها و بارها نوشته‌اند.

 کافی است در یکی از موتورهای جست وجوی اینترنتی این کلمه را سرچ کنیم، با حجم عظیمی از اخبار و اطلاعاتی مواجه می‌شویم که از سراسر جهان بارگذاری شده‌اند و مربوط به هیچ دوره زمانی خاصی نیستند چرا که قدمتی دارند به اندازه تاریخ جمهوری اسلامی ایران یعنی چهل سال.

شاید هیچ‌کس به اندازه‌ی رسانه‌ای‌ها در این باره حرف برای گفتن نداشته باشد از این جهت در میزگردی با عنوان نقش رسانه‌ها در دوران تحریم و ایجاد امید در جامعه، گفت‌وگویی با چند تن از اهالی قلم استان لرستان مطرح شد.

در هفته‌ی گذشته استاد «منوچهر طیّاب»(1) ، یکی از مستندسازانِ برجسته‌ی سینمای کشورمان، به مدت چهار روز، میهمان هنرمندان و فرهیختگان استانمان بود.
منوچهر طیّاب در سال ۱۳۱۶ در تهران به دنیا آمد. او در خانواده‌ای اهل فرهنگ‌و‌هنر پرورش یافت و همین باعث شد، که خیلی زود، راه خود را که در عرصه‌ی فرهنگ می‌گذشت، بیابد.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004