شما اینجا هستید: خانهگفت‌و‌گو

 گفت‌‏وگوی اختصاصی سیمره با حسین پرنیا، آهنگ‌ساز، مدرس و نوازنده‌ی سنتور

 

اشاره: هنر موسیقی در برهه‏‌های مختلف تاریخ پر فراز و نشیب ایران همواره زیر ضربه و فشار حاکمان خشک‏‌اَندیش بوده‌است. با مطالعه‌ی کتاب‏‌های تاریخ بیش از پیش به جفاهای رفته بر این هنر پی می‏بریم. برای مثال یکی از دوره‏های زوال موسیقی ایران در حکومت صفویان است. آن‌جا که مذهب شیعه قدرت دارد و موسیقی کُفرآلود محسوب می‏‌شود و به‏‌دلیل ترس از حاکمیت آنان‏‌که در نواختن مهارتی داشتند پنهانی در پستوی خانه دستی بر ساز می‌‏کشیدند.

حال با صرف‌‏نظر از پرداختن به وضعیت موسیقی در دیگر ادوار تاریخی و وجود شخصیت‏‌هایی مانند «صفی‏الدین اُرموی»، «عبدالقادر مراغه‏‌ای»، «ابن سینا»، «ابونصر فارابی» و «امیرکبیر» که در زمان خود حرکت‏‌های شایست‌ه‏ای برای موسیقی انجام داده‏‌اَند، عملاً تا پس از انقلاب شکوه‏مند مشروطه که نوزایی و آفرینشی دوباره در هنر، ادبیات، موسیقی و ... صورت می‏گیرد کتاب‏‌های موسیقی‏ای که بار علمی و مستند داشته باشند، وجود ندارد. فراموش نکنیم که در ادامه‌ی مسیر انقلاب مشروطه مضامین موسیقی و ادبیات ایران رنگ و بو‌ی میهن‌‏پرستانه به خود می‏‌گیرد. برای نمونه تصنیف سازی‏‌های انقلابی و منتقدانه‌ی عارف قزوینی با پشتوانه‌ی اندیشه‌ی آزادی‏‌خواهانه‏‌اَش سبب می‏‌گردد، افق تازه‏ای در آهنگ‏‌سازی و شعر ایران به‏‌وجود بیاید.

رضا طولابی: به گواه تاریخ، لرستان مهد انسان‌های خودساخته، سخت‌کوش و با اراده بوده است. در میان قوم سرافراز لر، مردان و زنان دلیری بوده‌اند که با عملکرد مثبت‌شان در عرصه‌های علمی، ورزشی، اجتماعی، نگاه‌ها را به سمت خود جلب کرده‌اند. سیل ویران‌گر لرستان واسطه‌ای شد که با دختری شجاع و سخت‌کوش آشنا شوم؛ دختری بلندپرواز که حس نوع‌دوستی و عشق عمیق به امدادگر بودنش، او را به چالشی سخت کشاند. دختر لر فراتر از ترس در جامعه‌ای مردمحور، با کنار زدن تابوها برای کمک به انسان‌ها و کاری که عاشق‌اش بود، مسیر پر فراز و نشیبی را طی کرد. آن‌چه در پی خواهید خواند، حاصل گفت‌وگوی دو ساعته با زینب توانایی سرشکی است:

اشاره‌: روز چهارشنبه پانزدهم اسفندماه آیین پایانی سومین نمایشگاه ملی مد و لباس ایرانی اسلامی در خرم‌آباد برگزار شد. طی این مراسم برگزیدگان معرفی شدند. پس از اتمام آیین پایانی فرصتی دست داد تا گپی کوتاه با مؤسسین تولیدی آژیا، برگزیده‌ی طراحی و دوخت این جشنواره، داشته باشیم. متن زیر گزیده‌ای از گفت‌وگوی سیمره با آقایان دلفان و دولتشاه است.

اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان 3 رتبه‌ی برتر در حوزه‌های «طرح کاج»، «شورای هماهنگی خدمات بهداشتی کارگران» و «کارفرمای سلامت‌محور» را کسب کرد.

اشاره: پدیده‌ی اعتیاد معضلی انسانی، جهانی و ملی است و جلوگیری از گسترش آن وظیفه‌ی شرعی، ملی و انسانی همه ماست. هریک از ما به فراخور توانایی، آگاهی و امکاناتی که داریم باید سهم خود را در طی این مسیر بپذیریم. زیرا اگر اعتیاد با هر سطح و گستره‌ای دامان جامعه را بگیرد در نهایت همه‌ی افراد به لحاظ اقتصادی، اجتماعی و فردی زیان خواهد دید. به ویژه مدیران، کارآفرینان، کارفرمایان و فعالان عرصه‌ی کار و تولید که سرمایه‌ و اندیشه‌ی ایشان در رگ‌های حیات اقتصادی جامعه جریان دارد. به همین دلیل با تصویب ستاد مبارزه با موادمخدر و وزارت تعاون کار و رفاه داجتماعی، برنامه‌ی ملی پیش‌گیری از مصرف مواد مخدر در سال 1394 طراحی و در سال 1395 به مرحله‌ی اجرا گذاشته شده‌است.

24 و 25 آذرماه خرم‌آباد، میزبان جشنواره‌ی سرنانوازان زاگرسی بود. این رویداد هنری با استقبال علاقه‌مندان به موسیقی محلی مواجه شد. در حاشیه‌ی این جشنواره‌ی با آقای ثابت‌نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران گفت‌و‌گوی کوتاهی انجام دادیم که در پی می‌‌آید:

اشاره:‌ کلمه‌ی تحریم که مطرح می‌شود به سختی می‌توان در چهره‌ی اهالی رسانه ‌تغییر خاصی مشاهده کرد چرا که معتقدند این هم از آن دست کلماتی است که به قدمت تاریخ انقلاب اسلامی در باره‌اش بارها و بارها نوشته‌اند.

 کافی است در یکی از موتورهای جست وجوی اینترنتی این کلمه را سرچ کنیم، با حجم عظیمی از اخبار و اطلاعاتی مواجه می‌شویم که از سراسر جهان بارگذاری شده‌اند و مربوط به هیچ دوره زمانی خاصی نیستند چرا که قدمتی دارند به اندازه تاریخ جمهوری اسلامی ایران یعنی چهل سال.

شاید هیچ‌کس به اندازه‌ی رسانه‌ای‌ها در این باره حرف برای گفتن نداشته باشد از این جهت در میزگردی با عنوان نقش رسانه‌ها در دوران تحریم و ایجاد امید در جامعه، گفت‌وگویی با چند تن از اهالی قلم استان لرستان مطرح شد.

در هفته‌ی گذشته استاد «منوچهر طیّاب»(1) ، یکی از مستندسازانِ برجسته‌ی سینمای کشورمان، به مدت چهار روز، میهمان هنرمندان و فرهیختگان استانمان بود.
منوچهر طیّاب در سال ۱۳۱۶ در تهران به دنیا آمد. او در خانواده‌ای اهل فرهنگ‌و‌هنر پرورش یافت و همین باعث شد، که خیلی زود، راه خود را که در عرصه‌ی فرهنگ می‌گذشت، بیابد.

اشاره: عزیز با همه فرق دارد. تکیده است. پیرمردی دلداده که عشق را اساس جهان هستی می‌داند. خود ساخته است و رنجی خود خواسته را به دوش می‌کشد. سرطان، یارای پنجه درافکندن با این پیرِ دل‌شیفته را نداشت. رنج همراه همیشگی اوست و عشق پیراهنی بر تن رنجورش. از ایلش می‌نویسد. از ایلاتی که در منطقه‌ی لرنشین زاگرس در زیر  پوتین‌های رضاخان به بهانه‌ی تجدد و اسکان له شدند. ایل‌نامه شرح تاریخی وقایعی است که بر سر مردمان این مرز و بوم آمد. استاد عزیز بیرانوند متولد سال ۱۳۲۴ در روستای دره بیداد از توابع شهرستان بروجرد است. و حالا گفت‌وگوی سیمره را با استاد عزیز بیرانوند بخوانید:

اشاره: یک تَن شکوهِ رزمِ تو را شایگان نگفت         

 شایسته‌ی تو آن‌چه که بایست، آن نگفت!
هرکس که رفت بر سرِ منبر به نام تو            
 جز ناله‌های العطشت، داستان نگفت!
تا اشکِ خلق را به در آرَد ز چشمِ خشک         
جز مَشکِ آن سوارِ اَبَرقهرمان، نگفت!

اشاره: هنر نقاشی دارای یک پیشینه‌ی تاریخی با قدمت بسیار است و به نوعی شاید بتوان آن را اولین هنر دستان بشر نامید. تاریخچه نقاشی و ابزارهای به کار برده شده برای خلق آن به دوره انسان‌های ما قبل تاریخ  باز می‌گردد.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004