شما اینجا هستید: خانهیادداشت

 14امرداد یادآور سال روز امضای فرمان مشروطیت توسط مظفرالدین شاه قاجار درسال 1285 هجری خورشیدی است.

حال جامعه خوش نیست، شاید این خنثی‌ترین توصیفی باشد برای بیان حال این روزهای جامعه که زیر فشار فقر و ناامیدی و بی‌پناهی و..سرگردان مانده‌است. چه بسا واژه‌های تند و زمخت و واقعی‌تری برای بیان حال این روزهای جامعه باشد ولی عجالتا به این ناخوشی بسنده می‌شود!

 انسان موجودی تنوع‌خواه و به نوعی ترقی‌خواه و مشتاق دارا شدن بهترین‌ها در هر زمینه است. گاهی هم  برای رسیدن به دنیا و آخرت بهتر علیه نظام موجود حاکم بر جامعه‌ی خویش، شورش می‌کند، بدین امید که عدل، داد و پاکی و صداقت و امانت‌داری و زمینه‌ی تعلیم و تربیت بالنده در تمام مقاطع و کار و شغل و نشاط اقتصادی و اجتماعی و خانوادگی و به عبارتی تخصص و تعهد و توان تشکیل خانواده و بنیان محکم آن و تکمیل زیرساخت‌ها و ایجاد کارخانه‌ها و مهار گرانی و  احساس ارزشمندی و مفیدیت  در سطح ملی و  بین‌المللی و هم‌چنین  احساس شخصیت و مباهات به وطن خویش و در مجموع مدینه‌ی فاضله‌ای در ابعاد سیاسی و فرهنگی و بهداشتی و اجتماعی و اقتصادی و اخلاقی و نظامی و کسب وجهه‌ی بین‌المللی و تعامل انسانی با جوامع و ملل مختلف و.... را  بهتر از گذشته داشته باشد.

حال مردم خراب است. حال ما خراب است. این تاریکی سمج، تمامی ندارد. هر روز یک جور تکرار می‌شود و چنگالش را توی گوشت تن‌مان فرو می‌کند. یک بار به شکل فقر، گاهی چیاول ثروت‌های همگانی، روزی خودکشی کارگران از شرمندگی کار بی‌حقوق، زمانی مرگ‌های غمگینانه‌ی کرونایی و امروز اعلام تایید حکم اعدام معترضان آبان.... 

زمانی که گفته می‌شد دولت‌های غیرمتعهد فکر می‌کردیم، منظور از غیرمتعهد بودن در مقابل قدرت‌های استعمارگر و استثمارگر و همراهی نکردن با آنان است.

حادثه‌ی ناگوار قتل دکتررضا طولابی دندان‌پزشک متعهد و معلم روشن‌گرِ هم‌استانی‌مان در مطبش، جامعه‌ی لرستان به ویژه پزشکان و فرهنگیان را شوکه کرد و هنوز در یک شوک عظیم به سر می‌برند! قتل و کشتار انسان‌های بی‌گناه، خاصه‌ قتل کسی که برای جامعه‌اش مفید و به درجه‌ای از پختگی رسیده باشد، بسیارمذموم و ناپسند است و در هیچ مکتب و مذهبی پذیرفتنی نیست.

زنده‌یاد رضا طولابی معلمی صبور، متین، آرام و کم‌حرف بود که در آغاز جوانی حرفه‌ی معلمی را برگزید تا دستان پر از مهرش را برای آموزش و یادگیری دانش‌آموزان مناطق محروم و دورافتاده کوهدشت به‌کارگیرد؛

طوفانی در دلم، طوفانی دردست‌هایم. روبه‌روی باد ایستاده‌ام. ایستاده‌ایم. غبار لای چنارهای زخمی شهر شیهه کشید. تاریکی پنجه در کاکل زمین گیراند. پژواک درد درگوش «دینا» پیچید و رویای کودکانه‌اش راباد با خود برد. 

 ما مردمان برادرکشی هستیم. قتل عمد در سرزمین ما بخشی از  سبک زندگی‌امان شده است.

وَإِذَا أَرَدْنَا أَنْ نُهْلِكَ قَرْيَةً أَمَرْنَا مُتْرَفِيهَا فَفَسَقُوا فِيهَا فَحَقَّ عَلَيْهَا الْقَوْلُ فَدَمَّرْنَاهَا تَدْمِيرًا  (اسراء  - 16)

و ما چون اهل دیاری را بخواهیم به کیفر گناه هلاک سازیم پیشوایان و متنعّمان آن شهر را امر کنیم (به طاعت، لیکن) آن‌ها راه فسق (و تبه‌کاری و ظلم) در آن دیار پیش گیرند (و مردم هم به راه آن‌ها روند) پس آن‌جا تنبیه و عقاب لزوم خواهد یافت، آن‌گاه همه را هلاک می‌سازیم.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004